Jak skutecznie sprzedawać różnym typom klientów?

Jak skutecznie sprzedawać różnym typom klienta

Każdy handlowiec ma swoje ulubione typy klientów, z którymi łatwo nawiązuje się kontakt i łatwo się im sprzedaje. Każdym ma również takie typy, przy których czujemy wyraźny brak porozumienia odnośnie oczekiwań, lub, co gorsza, brak kontaktu w ogóle.

Najprostszym rozwiązaniem była by sprzedaż tylko „naszym” typom klientów i kierowanie klientów „ciężkich” współpracownikom, jednak jest tutaj zasadnicze „ale”.

Przeciętny handlowiec potrafi skutecznie sprzedawać głównie klientom, którzy są „w jego typie”. Skuteczny handlowiec potrafi dopasować się do każdego typu klienta i sprzedawać każdemu z nich.

Read More Jak skutecznie sprzedawać różnym typom klientów?

Matematyczna kwestia zbijania obiekcji

Matematyczna kwestia zbijania obiekcji

Szukanie sposobów na zwiększanie sprzedaży z pewnością absorbuje niejednego handlowca, a na pewno wielu managerów. Jak więcej sprzedać? Jak mieć większą premię? Skąd wziąć więcej klientów? Jednak doba ma swoje ograniczenia i najprostsze rozwiązanie „pracuj więcej” jest po prostu fizycznie niewykonalne – przecież już pracujesz za dużo!

Dlatego handlowcom i doradcom klienta, którzy chcą zwiększyć sprzedaż radzę wykonać najpierw kilka obliczeń, skąd można najszybciej wziąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Read More Matematyczna kwestia zbijania obiekcji

Techniki sprzedaży usług – trzy kluczowe warunki sukcesu

techniki sprzedaży usług artykuł

Pracujesz w świetnej firmie i na co dzień sprzedajesz usługi wysokiej jakości. Być może są to usługi transportowe i kurierskie, księgowe lub dotyczące obsługi nieruchomości, a może usługi doradcze z obszaru HR, edukacyjne czy pozostałe usługi związane z zapewnianiem wsparcia dla biznesu.

I tu pojawia się problem. Nie sprzedajesz produktów żywnościowych czy ryz papieru, którą klient może obejrzeć, dotknąć i odłożyć na półkę. Twoje usługi klient może jedynie sobie … wyobrazić.

Sprzedaż usług jest w praktyce sprzedawaniem klientom wyobrażeń jak to „będzie wyglądało” po zakupie oraz dostarczanie zaufania, że „właśnie Ty masz najlepszą usługę”. Jak zatem wykażesz klientowi, że masz lepsze usługi niż konkurencja, skoro klient de facto będzie porównywał „jak sobie wyobraża” usługi Twoje i Twojej konkurencji? Dobre pytanie!

Read More Techniki sprzedaży usług – trzy kluczowe warunki sukcesu

Wszyscy klienci są tacy sami, a każdy klient jest inny, czyli sens typologii

typologia klienta

Znajomość typologii klientów ma jeszcze jeden ogromny plus. Pozwala skutecznie przeciwdziałać wrzucaniu wszystkich klientów do przysłowiowego „jednego” worka, ponieważ pokazuje, że „worków” jest minimum cztery. Co ważne, w przypadku pracowników mających do czynienia z przyjmowaniem reklamacji i zażaleń wiedza o typach klientów składających reklamacje pozwala uchronić przed nieświadomym „wyhodowaniem” sobie wojującego aktywisty.

Read More Wszyscy klienci są tacy sami, a każdy klient jest inny, czyli sens typologii